Vraćanje hrane
Šta je vraćanje hrane?
Vraćanje hrane (bljuckanje) ili regurgitacija je česta tegoba odojčadi u prvoj godini života koja se manifestuje kao nehotično vraćanje majčinog mleka ili mlečne formule iz želuca u jednjak. Obično se javlja odmah ili ubrzo nakon obroka (prilikom podrigivanja), a ređe za vreme spavanja. Za vraćanje hrane ili bljuckanje karakteristično je da stomak »bez ikakvog napora« vraća sadržaj i tera ga u jednjak. Nemojte mešati vraćanje hrane i povraćanje. Kod povraćanja se jako grče i stomačni mišići, a želudačni sadržaj izbacuje se u mlazu.
Da li je vraćanje hrane opasno ili bolno?
Vraćanje hrane kod odojčadi je nešto sasvim obično i samo od sebe prolazi u prvoj godini života.. Želudačni sadržaj je kiseo i može iritirati jednjak te na taj način može prouzrokovati bol. Vraćanje hrane je probavna tegoba koja nije ozbiljna, ali i kod deteta i kod roditelja izaziva neprijatnost i brigu. Zato za regulisanje vraćanja hrane postoje posebno prilagođene mlečne formule sa oznakom AR - anti reflux.
Zašto se hrana vraća?
Do vraćanja hrane dolazi zbog nedovoljno razvijenog sfinktera (mišića) na prelazu između jednjaka u želudac. Zadatak ovog mišića je da sprečiti vraćanje sadržaj iz želuca u jednjak, odnosno tok hrane pogrešnim pravcem (prema ustima umesto prema crevima).
Što učiniti kada dete vraća hranu?
Kod jednostavnog vraćanja hrane dovoljna je prilagoditi ishranu odojčeta. Stručnjaci udruženja ESPGHAN (Evropsko udruženje pedijatara gastroenterologa, hepatologa i nutricionista) preporučuju da se odojčadi koju muči vraćanje hrane daje zgusnuta hrana. Budite oprezni! Hrana ne sme da bude suviše gusta jer se tako može usporiti varenje i time povećati opasnost od vraćanja hrane. Posavetujte se sa svojim pedijatrom kako da pravilno postupite.
Preporučili su vam da koristite mlečne formule pogodne za ishranu odojčadi sa dijagnostifikovanim problemom vraćanja hrane.
Korisni saveti kod vraćanja hrane odojčadi:
- Pelene i odeća oko stomaka ne smeju biti suviše tesne.
- Odojče hranite u mirnoj i opuštenoj atmosferi.
- U neposrednoj blizini deteta nemojte da pušite.
- Ne terajte dete da do kraja popije hranu iz flašice.
- Nakon hranjenja odojče stavite u krevetac sa podignutim dušekom pod uglom od 45° i na levi bok.
Ako ste detetu uveli mešovitu ishranu, nemojte davati sok od narandže pošto je suviše kiseo (i zato dodatno povećava kiselost vraćene hrane).