Uspostavljanje dojenja
Tokom trudnoće i dojenja ishrana majke je veoma važna zato što hrani sebe i dete. Mora izabrati namirnice koje putem mleka ne opterećuju odojče, već mu obezbeđuju optimalan rast i razvoj. Istovremeno se majka mora pobrinuti da se njeno telo regeneriše posle porođaja. Nutritivne navike za celi život stiču se već u ranoj mladosti, zato je važno da mama počne da razmišlja o tome najkasnije u trudnoći, naime dete će vaspitavati pre svega svojim primerom.
Najbolje je započeti dojenje odmah posle samog porođaja; u porodilištu će vam preporučiti i omogućiti prvo dojenje u porođajnoj sali. Rano dojenje važno je za uspešno uspostavljanje dojenja, naime u prvom satu posle rođenja detetov refleks sisanja je najjači.
Saveti za dojenje
- Prvo dojenje uspostavite što pre posle porođaja.
- U prvim mesecima dete stavite na grudi uvek kada plače, najmanje osam puta na
- Kod dojenja ne postoji satnica. Ako dete ponovno želi da sisa 10 minuta ili pola sata posle poslednjeg obroka, stavite ga na dojku, ali na istu kao pre 10 minuta ili pola
- Pri dojenju dete mora uvek biti celim telom okrenuto prema mami tako da njegovo uvo, rame i kuk budu u ravnoj
- Dojku držite prstima slobodne ruke i neka vam palac bude iznad bradavice. Pazite da ne stiskate areolu oko bradavice.
- Dete naslonite na dojku dok ima široko otvorena Ne gurajte dojku prema detetu, nego dete prema dojci. Važno je da dete zagrabi što veći deo areole, a ne samo bradavicu.
- Nemojte ograničavati trajanje pojedinog podoja.
- Preporučujemo da prve dane posle porođaja dojite ležeći.
- Ako dojite sedeći, izaberite udoban i opušten položaj.
- Kod svakog obroka dojite na obe dojke. Važno je da kod svakog obroka dojenje započnete na onoj dojci na kojoj ste završili zadnji
- Nemojte izmazati mleko pumpicom za mleko ako ga imate previše. Time samo povećavate količinu mleka. Izmazajte samo onoliko mleka da ne osećate pritisak, a sa vremenom će se količina mleka uskladiti sa potrebama odojčeta.
- Sastav mleka je takav da prvo teče vodenastije mleko koje je namenjeno da zadovolji žeđi kod deteta. Zatim počinje da teče gušće mleko koje hrani dete, a na kraju polako izlazi najgušće mleko koje je poput poslastice posle
Šta uraditi ako dojenje ne ide po planu?
Stručnjaci su kod malo tema tako ujednačeni kao kod koristi dojenja. Dojenje je najprirodniji i najkvalitetniji način hranjenja odojčeta koji dobro utiče na njegov psihički i fizički razvoj. Majčino mleko sadrži niz korisnih sastojaka za rast i razvoj odojčeta.
Skoro svaka trudnica je uverena da će moći da doji svoje odojče i time mu pružiti najbolje. Kod prvih podoja u porodilištu često se događa da dojenje za mamu nije tako prijatno i jednostavno kao što je to na početku zamišljala. Potrebna je velika mera strpljenja, istrajnosti i sreće jer dojenje tek treba da se uspostavi. Neke mame, uprkos nastojanjima, ne mogu ili ne smeju da doje. U tom slučaju imaju na raspolaganju kvalitetno početno i prelazno formulo koje će nahraniti odojče i dati mu sve potrebno za rast.
Roditeljstvo ne počinje i ne završava se samo kod načina hranjenja nego obuhvata mnogo više: ljubav koju pružamo i pokazujemo svom detetu, naše vreme sa detetom, podsticaje koje mu dajemo i još mnogo, mnogo više.
U vezi sa izborom početne i prelazne formule za odojčad obratite se stručno osposobljenim farmaceutima u apotekama. Oni će vam vrlo rado savetovati najadekvatnije mleko za vašu bebu , a vi se opustite i prepustite lepotama roditeljstva.
Pomoći će Vam u toku dojenja...
- mast za povređene bradavice (naročito u prvim nedeljama dojenja)
- jastučići za grudi (možete izabrati perive, platnene ili one koji su za jednokratnu upotrebu)
- šeširići za dojenje
- nekoliko udobnih brusthaltera/majica za dojenje
- udoban jastuk za dojenje
- nekoliko tetra pelena za pomoć kod podrigivanja
- pumpica za izmazanje
…ako dojenje ne bude moguće, za dohranu vam je potrebno
- 2 flašice
- cucle za flašicu
- pribor/četkica za čišć flašice ili sterilizator
- termo flašica
- početna i prelazna formula
- posudica za spremanje mleka u prahu